Kolejna fuzja w LFA! Szczecin łączy siły i tworzy jedną wspólną Armadę!

Liga Futbolu Amerykańskiego ma w tym roku dla kibiców wyjątkowy prezent na Święta Bożego Narodzenia. Dzień przed Wigilią z ogromną radością pragniemy poinformować, że drużyny Cougars Szczecin i Husaria Szczecin po latach rywalizacji postanowiły dla dobra futbolu amerykańskiego w swoim mieście połączyć siły i od przyszłego roku wspólny zespół będzie występował jako Armada Szczecin.

Jest to kolejna fuzja, która doszła do skutku dzięki zasadzie „One City, One Team” wprowadzonej przy tworzeniu Ligi Futbolu Amerykańskiego. Pierwszym miastem, które połączyło siły było Opole. Tam z Wolverines i Wizards powstała ekipa Towers, która już w swoim premierowym sezonie osiągnęła ogromny sukces, jakim było mistrzostwo LFA2, czyli zaplecza futbolowej elity. Opolskie Wieże wywalczyły dzięki temu awans na najwyższy poziom i w roku 2019 będą rywalizowały z najlepszymi klubami w Polsce. Tą samo drogą kilka tygodni temu podążyły Kozły i Patrioci Poznań, którzy pod wspólnym sztandarem jako Armia Poznań również będą rywalizowali w futbolowej elicie. Do połączenia wreszcie doszło także w Szczecinie.

Obie ekipy, które złączyły się w Armadę mają za sobą lata futbolowych doświadczeń. Po zmianach w futbolowych strukturach przed rokiem, w minionym sezonie ekipy te występowały w dwóch różnych ligach. Husaria Szczecin jako jedna z zaledwie dwóch czołowych polskich drużyn zdecydowała się pozostać w Toplidze, gdzie doszła aż do półfinału, przegranym z późniejszym triumfatorem tych rozgrywek, Warsaw Eagles 0:36. Cougars w kampanii 2018 należeli natomiast do nowej organizacji dążącej do rozwoju dyscypliny i zrzeszającej najlepsze polskie kluby – Ligi Futbolu Amerykańskiego. Szczecinianie rywalizowali w Lidze Rozwojowej LFA9, kończąc sezon z bilansem dwóch zwycięstw i dwóch porażek. Po połączeniu sił apetyty obu zespołów są jednak znacznie większe – Naszym celem jest zintegrowanie środowiska futbolowego w Szczecinie oraz budowanie organizacji na zdrowych zasadach. Chcemy stworzyć liczący się ośrodek futbolowy w Polsce, który w perspektywie najbliższych lat będzie mógł stanowić realną konkurencję dla najlepszych – zapowiada Tomasz Leszczyński z Armady Szczecin.

Powstanie nowego klubu w stolicy województwa zachodniopomorskiego jest świetną informacją nie tylko dla futbolowych kibiców w Szczecinie, ale także w całej Polsce, ponieważ pojawiła się szansa istnienia kolejnego niezwykle silnego zespołu w dużym mieście. Co jednak najważniejsze, osoby chętne na rozpoczęcie przygody z futbolem amerykańskim nie będą musiały wybierać między dwoma zespołami dzięki posiadaniu jednej ekipy w swojej okolicy – Decyzja o połączeniu zapadła praktycznie w ostatnim miesiącu. Inicjatywa dojrzewała już wcześniej, ale teraz był chyba ostateczny czas, aby pewne rzeczy zdecydowanie popchnąć do przodu. Nie bez znaczenia były informacje płynące oddolnie w obu drużynach, że taka fuzja byłaby czymś pozytywnym. Zawodnicy byli w pewnym sensie katalizatorem tych zmian. Wspólne treningi już rozpoczęliśmy. Nie spodziewamy się tu żadnych tarć. Tolerować będziemy tylko wymianę poglądów na zdrowych, określonych zasadach. Cała Armada płynie w jednym kierunku. Jakieś podziały zawsze istnieją, w każdej drużynie. Nie spodziewamy się niczego ponad standard. Chodzi o to, abyśmy wszyscy wiedzieli w jakim kierunku i jak chcemy płynąć. Wszyscy, którym nie będzie ta formuła odpowiadała, po prostu nie wsiadają na pokład. Myślę, że takich osób nie będzie wiele. Już w tej chwili wiemy, że do powrotu szykują się bardzo wartościowi weterani, więc raczej w tej fuzji upatrywałbym szansy na zjednoczenie środowiska, a nie podziały – z optymizmem patrzy w przyszłość Leszczyński.

– Akurat sama nazwa klubu została zatwierdzona już na pierwszym spotkaniu, kiedy nic nie było jeszcze przesądzone. Może nawet to, jak szybko potrafiliśmy się dogadać w tej kwestii uświadomiło nam wszystkim, że jesteśmy w stanie robić coś razem bez zbędnych spięć. Nazwa podkreśla związek naszego miasta z wodą, łączy się z zespołem i siłą. Zależało nam na polskim brzmieniu i myślę, ze Armada znakomicie spełnia te warunki – kończy przedstawiciel Armady Szczecin.