Wyjaśnienie sytuacji z meczu Angels Toruń – AZS UWM Olsztyn Lakers z dnia 23.06. br.

W ostatnią niedzielę odbył się mecz decydujący o utrzymaniu w LFA1 pomiędzy Angels Toruń a AZS UWM Olsztyn Lakers. W pierwszej kwarcie na boisku w drużynie Lakers pojawił się zawodnik nieuprawniony do gry z powodu zawieszenia. Zwyczajowo, przy każdym zawieszanym zawodniku, widnieje stosowny wpis, który uniemożliwia jego zgłoszenie do meczu. W wyniku błędu systemu informatycznego oraz niedopatrzenia po stronie władz ligi, taki mechanizm nie zadziałał. Był to pierwszy tego typu incydent i jedyna taka sytuacja w rozegranych do tej pory 59 spotkaniach LFA.

Po zgłoszeniu informacji przez drużynę Angels Toruń o wejściu na boisko nieuprawnionego zawodnika drużyny AZS UWM Olsztyn Lakers i po potwierdzeniu tego faktu, władze ligi podjęły decyzję o kontynuowaniu gry bez udziału zawieszonego zawodnika. Mając na uwadze początek spotkania oraz fakt, że zawodnik nie miał realnego wpływu na przebieg meczu, władze ligi zdecydowały że nie ma żadnych podstaw i przesłanek, by mecz można było zweryfikować jako walkower.

Kluczową i najważniejszą zasadą panującą w LFA jest zasada Fair Play. Dotyczy to gry, zarządzania, ale i relacji panujących pomiędzy klubami, zawodnikami i managerami. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować drużynie Angels Toruń za szybką reakcję w duchu Fair Play oraz przeprosić drużynę AZS UWM Olsztyn Lakers za błąd wynikający z niedopatrzenia zawieszenia zawodnika.

Osobną kwestią jest pomeczowe zachowanie zawodników i ich aktywność na forach internetowych. Potępiamy zachowania, które godzą w dobre imię ligi i nadwyrężają zaufanie kibiców, drużyn, sponsorów i całego środowiska. W związku z powyższym sprawa ta została skierowana do wyjaśnienia przez Komisję Dyscyplinarną LFA.

Marcin Wyszkowski
Prezes Zarządu LFA