LFA9: Grupa D

Nadszedł czas na przedstawienie ostatniej z czterech grup, które rywalizować będą w premierowym sezonie LFA9. W grupie D zobaczymy zarówno niezależną pierwszą drużynę, jak i rezerwy ekip LFA1, oraz LFA2.

Przemyśl Bears

 Założone w 2012 roku Niedźwiedzie na początku swojego istnienia były niezwykle pozytywnym zaskoczeniem, już w swoim pierwszym sezonie ligowej rywalizacji sięgając po srebro PLFA8 w 2013 roku. W kolejnej kampanii udało się wywalczyć brąz i wydawało się, że wszystko będzie szło w dobrym kierunku, biorąc pod uwagę, iż w sezonie 2015 do gry weszła także drużyna juniorska Bears połączona z graczami Aviators Mielec. Okazało się to jednak ostatnim rokiem rywalizacji ekipy z Przemyśla o ligowe punkty. Teraz, jak kilka innych drużyn biorących udział w Lidze Rozwojowej, Niedźwiedzie chcą się odbudować i ponownie walczyć o medale. I wiele wskazuje na to, że sztuka ta im się choć w pewnym stopniu uda. W kadrze pierwszego zespołu jest obecnie około 35 graczy, a w klubie stawia się również na edukację przyszłych zawodników, organizując treningi futbolu flagowego dla najmłodszych. W drużynie nie brakuje doświadczonych zawodników, którzy dzięki reaktywacji i powrotowi Bears do ligowej rywalizacji, nie musieli szukać sobie ekip w innych miastach. Z Rzeszów Rockets powrócili linebacker Kamil Kruk, wide receiver Kamil Korecki oraz rozgrywający Maksymilian Szpak, lecz największe znaczenie może mieć powrót do gry w Przemyślu skrzydłowego Beniamina Iwanickiego, który w ubiegłym sezonie zanotował siedem przyłożeń dla Kraków Kings, sięgając z Królami po wicemistrzostwo PLFA1, co dało mu także powołanie i debiut w reprezentacji Polski w pamiętnym wrześniowym starciu ze Szwajcarią w Lublinie – Wróciłem do swojego rodzinnego miasta i na szczęście również do futbolu. To właśnie w Przemyślu zdobywałem pierwsze doświadczenia jako zawodnik. Ostatni sezon był dla mnie niesamowity zarówno w Kings jak i w Reprezentacji, choć zaznaczę, że był to mecz sparingowy. Swoje umiejętności i wiedzę staram się przekazywać młodszym, a na boisku czerpać przede wszystkim radość z gry. Można powiedzieć, że swój cel na tegoroczny sezon Bears już zrealizowali – drużyna po dwóch latach wróciła na futbolową mapę Polski. Co uda się ugrać w trakcie sezonu, będzie do tego wartością dodaną. Faworytem w naszej grupie jest zespół Kraków Kings B. To świetna, poukładana organizacja, w której miałem przyjemność pracować. Niedźwiedzie w pierwszym sezonie istnienia jednak pokonały Kings i awansowały dalej. Mam nadzieję, że i tym razem będzie podobnie – mówi Beniamin Iwanicki, który jest także członkiem sztabu szkoleniowego, odpowiadając za wide receiverów.

Trenerem głównym ekipy z Przemyśla jest Bartosz Kościółko, mający za sobą 13 lat doświadczenia zawodniczego, między innymi w Ravens Rzeszów, czy włoskim Caribdes Messina, a także już sześć lat pracy trenerskiej. Koordynatorem ofensywy jest Bartosz Wardęga, natomiast trenerem formacji specjalnych Paweł Rabka, odpowiedzialny również za przygotowanie fizyczne. Trenerami pozycyjnymi prócz wspomnianego Iwanickiego, są też inni zawodnicy – Artur Machowski (DB) czy Maciej Kośmidek (OL) – Skład zespołu stanowią doświadczeni futboliści pamiętający mecze sezonu 2013 oraz młodzi zawodnicy z zespołu juniorskiego występującego w 2015 roku w PLFA J-8. Po udanych rekrutacjach w okresie zimowym skład został uzupełniony przez nowych graczy, dla których występ w LFA 9 będzie debiutem – zapowiada Bartosz Wardęga.

Bears swoje mecze rozgrywać będą w oddanym do użytku kilka lat temu po rozbudowie stadionie Juvenii przy ulicy Zamenhofa. Jako pierwsi zawitają tam futboliści Rzeszów Rockets B. Pojedynek ten zaplanowano na 8 lipca.

Rzeszów Rockets B

 Rakiety to jedyny klub LFA2, który ma skład na tyle szeroki, by móc wystawić swoje rezerwy w formule dziewięcioosobowej. Nie bez znaczenia jest na pewno wsparcie zawodników ekipy Aviators Mielec, która w poprzednim sezonie przegrała wszystkie sześć spotkań w PLFA2 i obecnie samodzielnie nie rywalizuje w żadnych rozgrywkach. Rockets są dumni z liczby zawodników, co pozwala im z optymizmem patrzeć w przyszłość, biorąc pod uwagę, że w tym sezonie zadanie awansu do play-offów LFA2 będzie bardzo trudne. Za szkolenie drużyny B będą odpowiedzialni kapitanowie poszczególnych formacji z pierwszej ekipy.

– Decyzja o przystąpieniu do LFA9 została podjęta na podstawie szerokiego, a zarazem młodego składu Rakiet. Pomógł również fakt ostatecznego wycofania się z tych rozgrywek zespołu Aviators Mielec. Blisko 70-osobowy roster pozwolił nam wytypować prawie 40 zawodników, którzy zostaną zgłoszeni do udziału w „dziewiątkach”. Część debiutantów wywalczyła sobie miejsce w składzie głównego zespołu występującego w rozgrywkach LFA2. Do pierwszego historycznego meczu w Lidze Futbolu Amerykańskiego przeciwko Tytanom przystępowaliśmy z liczbą 21 debiutantów w rosterze meczowym! To fakt świadczący o rozwoju zespołu oraz sporym potencjale na przyszłość. Młodzi zawodnicy dostaną szansę zdobycia doświadczenia meczowego, szczególnie że wsparci będą grupką weteranów. Weterani do składu Rockets B zostaną tak dobrani, by jak najlepiej wspomóc debiutantów w rozwoju – zdradza Michał Tittinger, prezes Rzeszów Rockets.

Zespół B Rakiet, tak jak pierwsza ekipa, grać będzie domowe mecze na bocznym boisku stadionu Resovii przy Wyspiańskiego 22. Po raz pierwszy zagrają tam 14 lipca z Kraków Kings B. Tydzień wcześniej czeka ich inauguracja sezonu w Przemyślu.

Kraków Kings B

 Niezwykle szerokim składem dysponują także Królowie z Krakowa, więc występ w rozgrywkach Ligi Rozwojowej jest dla nich idealnym rozwiązaniem. Sama kadra drużyny B liczy sobie 52 graczy, dlatego nic dziwnego, że wielu to właśnie ich wskazuje jako faworyta grupy D. Ponad połowa, bo około 30 zawodników z tej kadry nie ma jednak doświadczenia w rywalizacji futbolowej, dlatego Kings co najmniej do pierwszego meczu pozostawać będą sporą niewiadomą. Dodatkowo jednak w drużynie B obejrzymy 18 graczy z kadry pierwszego zespołu, co pozwoli im zebrać dodatkowe doświadczenie. Królowie już od dłuższego czasu przygotowują się do udziału w Lidze Rozwojowej i chcą wykorzystać tę możliwość do jak najlepszego wytrenowania nowych talentów – Rekrutacje rozpoczęliśmy w grudniu, trenujemy regularnie już od stycznia. Korzystamy z programu szkolenia, który tworzymy w naszej organizacji od pięciu lat i stale go udoskonalamy – wyjaśnia Marek Gil, który w Kraków Kings B pełni funkcję trenera głównego, dodając – Jako ciekawostkę powiem, że jednym z naszych zawodników jest Filip Kulon, znany na Instagramie i YouTubie jako Paris Platynov, który zakochał się w naszym sporcie od pierwszego vloga – z uśmiecham mówi head coach Kraków Kings B.

Sztab ekipy z Małopolski także może robić wrażenie. Robert Suchocki został koordynatorem defensywy, Michał Dybowicz koordynatorem ofensywy i trenerem running backów, za szkolenie wide receiverów odpowiada Mateusz Zawadzki, Krzysztof Kobiela zajmuje się defensive backami, linię defensywną trenuje Marek Rogulski, natomiast wszystko uzupełnia jedna z gwiazd pierwszej drużyny Filip Mościcki, który został trenerem rozgrywających.

Drużyna Kraków Kings B, wzorem pierwszego składu, swoje mecze rozgrywać będzie na stadionie WKS Wawel przy ulicy Podchorążych 3. Sezon LFA9 dla Królów rozpocznie się 14 lipca w Rzeszowie, natomiast pierwszy domowy mecz rozegrają oni 28 lipca, goszcząc w stolicy Małopolski Przemyśl Bears.

Przedstawiliśmy zatem wszystkie cztery grupy Ligi Rozwojowej, w której o mistrzostwo powalczy w tym roku 13 drużyn. Sezon zasadniczy rozpocznie się już w najbliższą niedzielę meczem Cougars Szczecin z Grizzlies Gorzów Wielkopolski, natomiast zakończy go starcie Przemyśl Bears z Kraków Kings B zaplanowane na 2 września. Zapowiedzi pozostałych grup można znaleźć klikając w następujące linki: Grupa A, Grupa B, Grupa C, natomiast TUTAJ znajduje się terminarz wszystkich meczów LFA9.

Mariusz Kańkowski
Biuro Prasowe LFA