Debiut Hammers w LFA, na początek starcie z beniaminkiem

Hammers Łaziska Górne przed tegorocznym sezonem zdecydowali się dołączyć do rozgrywek Ligi Futbolu Amerykańskiego, gdzie zostali przydzieleni do grupy wschodniej LFA2. Młoty w swoim debiucie w nowych rozgrywkach wystąpią przed własną publicznością, podejmując inny nowy zespół na tym szczeblu, Przemyśl Bears.

Zespół ze Śląska w ubiegłorocznym sezonie otarł się o fazę play-off Topligi. Sezon zakończyli oni z identycznym bilansem 3 zwycięstw i 3 porażek, jak Zagłębie Steelers, lecz nieistniejąca już ekipa z Będzina miała korzystniejszy bilans w bezpośrednim dwumeczu z Hammers i to oni zameldowali się w play-offach, natomiast Młoty zakończyły ostatni sezon rywalizacji w PLFA na fazie grupowej. Po zakończeniu rozgrywek, chcąc dalszego rozwoju i rywalizowania z innymi dobrze zorganizowanymi polskimi ekipami, drużyna z Łazisk Górnych postanowiła przystąpić do rywalizacji w Lidze Futbolu Amerykańskiego, gdzie w debiutanckim sezonie nie będzie miała łatwego zadania. Na wschodzie ich rywalami będą bowiem Silesia Rebels, Tytani Lublin, Rzeszów Rockets oraz najbliższy rywal, Przemyśl Bears. Niedźwiedzie przed tygodniem dostarczyły ekipie ze śląska materiału do analizy, bowiem debiut w LFA2 już za nimi. Przed własną publicznością przemyślanie ulegli innej śląskiej drużynie – Rebels – 6:28. Potyczka ta z jednej strony pokazała Hammers czego możemy spodziewać się w tym roku po Bears, ale z drugiej dała także wiele nauki samym podopiecznym trenera Bartosza Kościółko, którzy błędy popełnione w minioną sobotę będą starali się naprawić w 2. kolejce przeciwko drużynie z Łazisk. Gospodarze dzisiejszego starcia są natomiast jedną z największych niewiadomych rozpoczętych w ubiegły weekend rozgrywek zaplecza futbolowej elity. Przed tym sezonem kilku zawodników zdecydowało się na przenosiny choćby do Tychy Falcons, jednak nie przeszkodziło to Młotom w spokojnym skompletowaniu składu na występy w drugiej lidze.

Przed nami inauguracyjne starcie w LFA z drużyną Przemyśl Bears. W drużynie widoczna jest pełną koncentracja i skupienie. Gramy u siebie, wśród swoich kibiców, a to zawsze dodaje „kopa”, tym bardziej na starcie. Przeciwnik ma za sobą już pierwsze spotkanie, a to zapowiada się na nie łatwą przeprawę dla nas. Wierzymy jednak, że ostatni okres przygotowawczy do sezonu został przepracowany dobrze i uda się nam odnieść zwycięstwo – mówi przed debiutem w LFA Sebastian Botor, prezes Hammers Łaziska Górne.

Tym, kto ma zrobić na boisku różnicę jest w szeregach Młotów John Holloway. Doświadczony zawodnik grający jako free safety jest jednym z niewielu Amerykanów w całej LFA2, co ma znacząco wpłynąć na postawę Hammers. Gracz ten jest już doskonale znany w Łaziskach, bowiem barwy ekipy ze Śląska reprezentował po raz pierwszy w sezonie 2017. Pochodzący z USA futbolista pomagać będzie zresztą nie tylko na boisku, ale pełni także rolę koordynatora defensywy, która w ten weekend będzie miała za zadanie powstrzymanie ataku przemyskich Niedźwiedzi, a ten nie zaprezentował się najlepiej przeciwko Silesia Rebels. W ligowej inauguracji, Bears honorowe przyłożenie zanotowali dopiero w ostatniej akcji meczu, jednak efektowna, ponad 90-jardowa akcja podaniowa pokazała, że w ich ofensywie drzemie spory potencjał. Hammers powinni szczególną uwagę zwrócić bez dwóch zdań na Beniamina Iwanickiego, który w przeszłości reprezentował Kraków Kings i zaliczył także występ w reprezentacji Polski w jej ostatnim meczu przeciwko Szwajcarii we wrześniu 2017 roku. To właśnie on jest autorem jedynych jak dotąd punktów Bears w ligowej rywalizacji jedenastoosobowej. Po pierwszym meczu stwierdzić trzeba, że to defensywa wydaje się silniejszym punktem Niedźwiedzi, więc gospodarzom w starciu z Bears gospodarzom zdobywanie punktów nie powinno przyjść łatwo.

Wiemy z kim w tym sezonie przyjdzie nam się mierzyć. Wszyscy nasi grupowi rywale to drużyny bardzo doświadczone w rywalizacji jedenastoosobowej. My dopiero w tej formule startujemy, będziemy zbierać cenne doświadczenie, ale jeżeli nie będziemy popełniać zbyt wielu błędów, to mam nadzieję, że pojawią się wreszcie także wyniki. Nasz główny cel jest prosty – chcemy grać dobry futbol, zaprezentować się jak najlepiej i udowodnić, że Przemyśl to nie tylko „ósemki” i sukcesy w tej odmianie futbolu, chcemy wreszcie „namieszać” też w futbolu jedenastoosobowym – mówił w najnowszym Magazynie Ligi Futbolu Amerykańskiego na Weszło FM prezes oraz podstawowy rozgrywający Przemyśl Bears, Bartosz Wardęga (całe nagranie TUTAJ).

Mecz dwóch tegorocznych debiutantów w LFA2 zostanie rozegrany w sobotę, 25 maja na Stadionie Polonii Łaziska przy ulicy Staszica 31B. Pierwszy gwizdek zabrzmi o godzinie 14:30.

Transmisja spotkania:

Mariusz Kańkowski
Biuro Prasowe LFA

fot. Hammers Łaziska Górne/Facebook