LFA1 w czołówce na Starym Kontynencie! „Najszybciej rozwijająca się liga Europy”.

Choć Liga Futbolu Amerykańskiego istnieje dopiero od dwóch lat, nasze działania są już doceniane nie tylko w kraju, ale również za granicą. Jedna z najbardziej cenionych międzynarodowych organizacji futbolowych – The Podyum, umieściła LFA1 w czołówce ligowych rozgrywek na Starym Kontynencie.

W rankingu uwzględniono ponad 25 krajowych lig, w przypadku Niemiec oraz Austrii wzięto pod uwagę nie tylko najwyższy poziom rozgrywkowy, ale również jego zaplecze. O wyborze decydowały cztery kryteria: zasady dotyczące „importów”, czyli zawodników zagranicznych pochodzących najczęściej z USA, krajowe talenty, rozmiar ligi oraz „eye test”, czyli nic innego jak po prostu subiektywne opinie ekspertów dotyczące poziomu sportowego rozgrywek.

Ranking wygląda dość nietypowo, ponieważ nie zdecydowano się na sklasyfikowanie lig w najoczywistszy sposób, czyli przypisując im konkretne miejsca, co też nie pomaga w dokładnym sklasyfikowaniu LFA1. Najważniejszym przyjętym podziałem w zestawieniu The Podyum jest wyodrębnienie pięciu grup. Nasze rozgrywki znalazły się w trzeciej, dzięki czemu z całą pewnością możemy stwierdzić, że zaliczamy się do najlepszej dziewiątki europejskich rozgrywek. Roboczo możemy przypisać LFA1 do miejsca ósmego, w takiej bowiem kolejności uargumentowano tę decyzję, lecz zaznaczono, by nie sugerować się podziałem wewnątrz każdej z pięciu grup, głównie za względu na zbliżony ich poziom sportowy.

The Podyum najwyżej umieściło GFL1 oraz AFL, czyli najwyższe klasy rozgrywkowe w Niemczech i Austrii. W obu krajach tradycje futbolowe są szczególnie długie. Za naszą zachodnią granicą rozegrano już 41. ligowy sezon, natomiast w Austrii odbył się w lipcu finał numer 35. Jest to więc wybór dość oczywisty, także z uwagi na fakt, iż German Football League od lat przyciąga do siebie czołowych graczy z całej Europy, którzy w tej lidze nie są taktowani jako futboliści zagraniczni. Polskich przedstawicieli w GFL1 mieliśmy w tym sezonie zresztą naprawdę wielu. Po mistrzostwo Niemiec sięgnęli New Yorker Lions z Adamem Roszkowskim w składzie, natomiast na półfinale sezon zakończyli Grzegorz Lary z Frankfurt Universe oraz Antoni Omondi w barwach Dresden Monrchs. W play-offach grali również Stuttgart Scorpions, gdzie występuje Gabriel Kalus, a także Berlin Rebels z Arkadiuszem Cieślokiem, Jakubem Krysteckim i Jakubem Berezowskim. Liga austriacka jest natomiast dominatorem na klubowej arenie międzynarodowej (kluby z GFL nie grają w europejskich pucharach). Swarco Tirol Raiders sięgnęli w tym roku po puchar CEFL, a później zostali także oficjalnym mistrzem Europy, pokonując inny zespół z Austrii, Dacia Vienna Vikings – triumfatorów ECTC. Austrian Football League ma za sobą udany sezon, a na szczególną uwagę zasługują bardzo wyrównane pojedynki w play-offach. Tutaj także nie brakuje polskiego akcentu, bowiem aż do półfinału AFL doszedł Mateusz Patalas grający w barwach Prague Black Panthers.

Na drugim poziomie The Podyum umieściło cztery ligi – GFL2, fińską Vaahteraliigę, włoską Italian Football League oraz duńską Nationalligaen. Szczególnie wyjątkowy jest przykład tej wymienionej jako pierwsza – GFL2 to bowiem drugi poziom rozgrywkowy w Niemczech, a mimo to liga znalazła się bardzo wysoko w rankingu. W znalezieniu się w tak elitarnym gronie Finom pomogła na pewno dobra postawa mistrza tego kraju – Helsinki Roosters, którzy w zakończonym już sezonie zdołali wygrać oba mecze grupowe w European Club Team Competition, co dało im przepustkę do finału, w którym wyraźnie ulegli jednak wspomnianym Wikingom z Wiednia. Zespół „Kogutów” z Helsinek sięgnął we wrześniu również po kolejne krajowe mistrzostwo, gromiąc w finale zespół Bartosza Bednarczyka, Kuopio Steelers. Włochom oraz Duńczykom brakuje ostatnio sukcesów w pucharach, jednak oni także mają nieporównywalnie długie – w porównaniu do polskich – futbolowe tradycje. W tym roku mieliśmy 39. finał ligi włoskiej oraz 32. duńskiej, co przy zaledwie czternastoletniej historii futbolu amerykańskiego nad Wisłą jest nie lada osiągnięciem.

LFA1 w trzeciej grupie europejskich rozgrywek została sklasyfikowana razem z Ligue Élite de Football Américain oraz Superserien. W tym przypadku nadal polska liga jest tą najmłodszą, bowiem pierwszy sezon futbolowy we Francji rozegrano w roku 1982, natomiast w Szwecji w 1991.

LFA1 była najszybciej rozwijającą się ligą Europy ostatnich dwóch lat i oczekuje się, że utrzyma tę ścieżkę rozwoju. Liga Futbolu Amerykańskiego zaplanowała agresywne 12-zespołowe rozgrywki, które zapewnią w kraju wspaniałe mecze. Na podstawie wizualnej oceny czołowych drużyn z poprzedniego sezonu, będzie to jedna z najbardziej konkurencyjnych lig w Europie – czytamy w uzasadnieniu na portalu „recruit.thepodyum.com”.

Za naszymi plecami znalazły się rozgrywki w Szwajcarii, Serbii, a także między innymi liga czeska, która na początku funkcjonowania futbolu amerykańskiego w Polsce była na nieosiągalnym wówczas nad Wisłą poziomie.

W naszym kraju futbol amerykański to nadal egzotyka, natomiast w Niemczech, Austrii, Francji czy we Włoszech ligi działają od ponad 30 lat. Tym bardziej cieszy tak wysokie miejsce w rankingu, bo LFA przy GFL to taki ubogi krewny, albo brzydkie kaczątko. Mówię to oczywiście trochę żartobliwie, ale taka jest rzeczywistość tego sportu w naszym kraju. Budżety ligowe za granicą sięgają kilku czy kilkunastu milionów euro, są wspierane przez zagraniczne koncerny i lokalne firmy. My w zasadzie ciułamy każdy grosz i słysząc, że jesteśmy najszybciej rozwijającą się ligą w Europie, napawa to optymizmem. Liga to kluby ją tworzące, a jej poziom i wygląd marketingowy to w dużej mierze zasługa działaczy klubowych i zawodników, którzy poświęcają się pasji pro bono. W naszym kraju tylko jeden klub ma nieograniczony budżet i pracowników na etacie, pozostałe 95% zespołów to nadal pasjonaci, którzy często kosztem życia zawodowego czy rodzinnego tworzą i promują ten sport. Na koniec przypomnę tylko, że nasza organizacja ma niespełna 2 lata i mogę powiedzieć, że na pewno będziemy się starali nie zmniejszać impetu i za jakiś czas staniemy się jedną z najlepszych lig w Europie – skomentował Marcin Wyszkowski, prezes Ligi Futbolu Amerykańskiego.

Za nami dwa sezony LFA i możemy być pewni, że szanse na awans w rankingu lig europejskich są bardzo duże. Warto wspomnieć, że The Podyum dostrzega także wysoki poziom poszczególnych drużyn występujących w LFA1. W ostatnim, opublikowanym w lipcu rankingu klubowym, w czołowej 25 zespołów na Starym Kontynencie, znalazło się miejsce dla dwóch ekip grających w LFA1. Mistrzowie Polski Panthers Wrocław zostali sklasyfikowani na 8. miejscu, natomiast 20. lokatę zajęli wicemistrzowie naszego kraju – Lowlanders Białystok.

By jednak umacniać swoją pozycję w Europie, Liga Futbolu Amerykańskiego będzie starała się w kolejnych latach coraz bardziej popularyzować nasz sport w kraju, w czym pomóc mogą transmisje na „szklanym ekranie”. Aktualne prowadzone są rozmowy z jedną ze stacji telewizyjnych, dostępną między innymi w telewizji naziemnej, a także w ofercie wszystkich platform cyfrowych, dotyczące regularnego magazynu ligowego, co byłoby nie lada gratką dla polskich kibiców futbolu amerykańskiego. Więcej szczegółów będziemy podawać w najbliższej przyszłości.

Pełen ranking lig europejskich według The Podyum:
(TUTAJ link do artykułu na recruit.thepodyum.com)

Top tier:
– GFL1 (Niemcy)
– AFL (Austria)

Second tier:
– Vaahteraliiga (Finlandia)
– Italian Football League – Prima Divisione (Włochy)
– Nationalligaen (Dania)

Third tier:
– Ligue Élite de Football Américain (Francja)
LFA1 (Polska)
– Superserien (Szwecja)

Fourth tier:
– Nationalliga A (Szwajcaria)
– Sport Klub Prva liga (Serbia)
– Česká Liga Amerického Fotbalu (Czechy)
– Türkiye Amerikan Futbol Ligi (Turcja)
– Hungarian Football League (Węgry)
– Liga Nacional de Fútbol Americano (Hiszpania)
– Norges Amerikanske Idretters Forbund – Forste Divisjon (Norwegia)
– AFL Division 1 (Austria)
– BAFA Premier Division (Wielka Brytania)

Fifth tier:
– Liga Portuguesa de Futebol Americano (Portugalia)
– Belgium American Football League – Elite Series (Belgia)
– Eredivisie (Holandia)
– League of American Football – Premier (Rosja)
– Super League (Ukraina)
– Slovak Football League (Słowacja)