Z LFA do NFL?

Odkąd Sebastian Janikowski zakończył swoją trwającą niemal 20 lat karierę w NFL, nie mamy polskiego przedstawiciela w najlepszej lidze świata. W przyszłym roku może się to jednak zmienić, bowiem szansę na angaż w National Football League będzie miał Antoni Podgórski, skrzydłowy występujących w LFA1 Warsaw Mets!

22-latek w październiku jako jedyny przedstawiciel naszego kraju wziął udział w NFL International Combine w Niemczech, gdzie 33 zawodników z 18 państw z całego świata było poddawanych szczegółowym testom, które miały pomóc w wyselekcjonowaniu wąskiej grupy, mającej szansę na angaż w klubie NFL. Wczoraj ogłoszono listę futbolistów, którzy wypadli tam najlepiej, dzięki czemu dostali się do następnego etapu kwalifikacyjnego do programu International Player Pathway. W tym elitarnym gronie znalazł się właśnie Podgórski, dzięki czemu już niebawem czeka go wylot do USA. W styczniu wszyscy wybrani zawodnicy razem z weteranami NFL oraz graczami liczącymi na wybranie ich w drafcie, rozpoczną treningi na Florydzie, a w marcu dostaną szansę zaprezentowania swoich umiejętności skautom drużyn NFL. Najlepsi będą mogli podpisać kontrakt jako wolni agenci, lub klub będzie mógł wybrać ich jako członków tzw. „practice squad”.

International Player Pathway Program ruszył w 2017 roku i już kilku graczy spoza Stanów Zjednoczonych i Kanady zdołało spełnić swoje marzenia o angażu w klubie z najlepszej ligi świata. Większości z nich nie udało się jednak ostatecznie zadebiutować w NFL. W 2018 roku pierwszym z graczy, którzy znaleźli się w ścisłym 53-osobowym składzie na sezon został urodzony w Nigerii Efe Obada, występujący w przeszłości w Europie w barwach London Warriors. Ten 27-letni defensive end w tegorocznych rozgrywkach w barwach Carolina Panthers zanotował już 17 tackli na boiskach NFL w 13 występach. Drugim z graczy z programu IPP, którzy w tym sezonie zagrali w National Football League jest fullback Jakob Johnson. 24-letni Niemiec jeszcze w ubiegłym roku był zawodnikiem Stuttgart Scorpions, a aktualnie reprezentuje New England Patriots. W trwających rozgrywkach zanotował jednak tylko cztery mecze dla aktualnych mistrzów ligi. Od połowy października znajduje się w „injury reserve”, co jest wynikiem jego kontuzji barku.

W 2020 roku zawodnikami mającymi szansę na International Player Pathway Program zostało dziewięciu futbolistów. Ośmiu z nich dostało się tam dzięki wspomnianym testom, które odbyły się pod Kolonią. Poza Antonim Podgórskim treningi na Florydzie rozpoczną Isaac Alarcon (OL, Borregos Monterrey, Meksyk), Otávio Amorim (OG, Timbo Rex, Brazylia), David Bada (DE, Schwäbisch Hall Unicorns, Niemcy), Leo Krafft (DE, Eidsvoll 1814s, Norwegia), Boqiao Li (DE, Chiny), Chris Mulumba (DT, Helsinki Roosters, Finlandia), Sandro Platzgummer (RB, Swarco Tirol Raiders, Austria) oraz Bernhard Seikovits (WR, Dacia Vienna Vikings, Austria).

Antoni Podgórski, urodzony 1 listopada 1997 roku pierwsze futbolowe kroki stawiał w Rhinos Wyszków, skąd przeniósł się na sezon 2018 do Warsaw Sharks. Po zmianach w stołecznym futbolu, zmienił barwy na spadkobierców „Rekinów” – Warsaw Mets, będąc w tym roku jednym z najlepiej punktujących skrzydłowych całej ligi. Zespół ze stolicy sezon zakończył na rundzie dzikich kart, w meczu o półfinał przegrywając po emocjonującym widowisku z Tychy Falcons wynikiem 27:34. Co ciekawe Podgórski jest drugim wychowankiem Rhinos Wyszków, który przybliżył się w tym roku do spełnienia marzeń o grze za Oceanem. Inny gracz „Nosorożców”, 17-letni Kacper Jaszewski znalazł się bowiem w gronie młodych futbolistów, którzy rozpoczęli we wrześniu treningi w NFL Academy w Wielkiej Brytanii.

Trzymamy mocno kciuki za wychowanków naszych klubów, którzy są na dobrej drodze do osiągnięcia ogromnego sukcesu, jakim niewątpliwie jest angaż w najlepszej lidze świata. Mamy ogromną nadzieję, że już niebawem będziemy mogli na boiskach NFL oglądać Polaków, którzy swoją karierę rozpoczynali właśnie w zespołach Ligi Futbolu Amerykańskiego.

Mariusz Kańkowski
Biuro Prasowe LFA

fot. Jean-François Nicollet