Bielawa Owls

O DRUŻYNIE

Rok założenia: 2007
Kolory: granatowy, czarny
Ilość zawodników: ok. 40
Prezes: Przemysław Klinger

O drużynie:

Zimą 2006 roku z inicjatywy Przemysława Klingera odbyły się pierwsze spotkania i amatorskie mecze rozgrywane przez sympatyków futbolu amerykańskiego w Bielawie, a już kilka miesięcy później, w 2007 roku do życia został powołany Klub Futbolu Amerykańskiego Bielawa Owls. W marcu 2008 roku zarząd Klubu podejmuje decyzję o przystąpieniu do rozgrywek Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego. Okazją do udanego debiutu staje się utworzenie drugiej ligi w PLFA. Pierwszy mecz zorganizowany na stadionie KS „Bielawianka” staje się niespodziewanym hitem przyciągając na trybuny stadionu rekordowe 1000 widzów. Historyczny, pierwszy mecz w Bielawie został rozegrany 24 maja 2008 roku z drużyną Torpedy Łódź i zakończył się jednopunktową wygraną Sów 7-6. Po rozegraniu sześciu spotkań w drugiej lidze, Owls zajmują drugie miejsce w swojej dywizji, nie awansując do fazy play-offs. W drugi sezonie Owls w PLFA2 po rozegraniu 9 meczów i dojściu do fazy walki o baraż, drużyna ostatecznie zajmuje 4. miejsce na 14 zespołów występujących w drugiej lidze.

2010 to przełomowy rok w historii Owls. Klub nawiązuje pełną współpracę z firmą Lowella Hussey’a SUPERBOL Sp z o.o. – zajmującą się rozwojem i promocją futbolu amerykańskiego w Polsce. Pierwszy raz w historii miasta, do Bielawy przyjeżdżają dwaj amerykańscy zawodnicy – Desmond Jordan oraz D’Andre Faison. Z pomocą Amerykanów, drużyna osiąga swój największy sukces – po rozegraniu ośmiu meczów notuje perfekcyjny sezon bez porażek, zdobywa mistrzostwo drugiej ligi oraz awansuje do pierwszej ligi futbolu amerykańskiego. W 2011 Owls wkraczają w swój debiutancki sezon w pierwszej lidze będąc jej jedynym beniaminkiem. Miejsce poprzednich dwóch graczy z USA zajmują Benjamin Jones oraz Jordan Stutzman. Po rozegraniu 9 spotkań w sezonie zasadniczym PLFA1 Owls zajmują 7. miejsce na 10 zespołów – najlepszy wynik w pierwszym roku spośród wszystkich pierwszoligowych beniaminków w historii ligi. Po zakończonym sezonie we wrześniu 2011 roku Przemysław Klinger organizuje pierwszą w Polsce rekrutację do drużyny juniorskiej dla chłopców w wieku 14-17 lat mając w planach rozegranie pierwszej mini ligi w 2012 roku. Klub po raz pierwszy prowadzi jednocześnie drużynę seniorską i juniorską. Stanowisko trenera głównego w obydwu drużynach obejmuje dotychczasowy lider defensywy – Paweł Sołtysiak. Drużyna seniorska powraca w kolejnej odsłonie PLFA1 tym razem już w 100% polskim składem. Z bilansem 3-3 ostatecznie nie awansuje do fazy play-offs zajmując trzecie miejsce w grupie południowej. Juniorzy Owls biorą udział w pierwszym w historii Polski mini turnieju juniorskim PLFA J-8 i zajmują drugie miejsce.

2013 to w historii Bielawa Owls rok sprzeczności. Z jednej strony rozczarowująca postawa składu seniorskiego, który kończy sezon bez wygranej w PLFA 1, z drugiej największy sukces juniorski, czyli perfekcyjny sezon z 8 wygranymi na koncie zakończony mistrzostwem Polski w kategorii do lat 17. Dodatkowym ukoronowaniem sezonu jest towarzyski mecz rozegrany już po zakończonych rozgrywkach przeciwko juniorskim mistrzom Czech – Prague Lions. Po wyjątkowo zaciętym i wyrównanym spotkaniu juniorzy Owls ostatecznie pokonują Czechów wynikiem 36:28. Rok później po kolejnej serii przegranych drużyna seniorska zalicza spadek do drugiej ligi i ostatecznie jej skład zostaje zawieszony na jeden sezon. Juniorzy awansują do turnieju finałowego PLFA J-8 i ostatecznie zajmują 5. miejsce na 18 ekip biorących udział w rozgrywkach. 2015 był rokiem odbudowy. Po świetnym sezonie juniorzy Bielawa Owls zdobyli wicemistrzostwo Polski w kategorii do lat 17 w PLFA J-8. Część zawodników zdobyła dodatkowe doświadczenie występując w barwach drużyny Stal Gorzów Grizzlies w rozgrywkach PLFA J-11. We wrześniu 2015 roku skład seniorski został reaktywowany i rozpoczął przygotowania do nowego sezonu.

W styczniu 2016 w klubie trenuje ponad 70 zawodników. Skład seniorski zostaje zgłoszony do rozgrywek PLFA8, skład juniorski do rozgrywek PLFA J-8. Trener główny Bielawa Owls Paweł Sołtysiak podejmuje pionierską inicjatywę rozpoczynając serie treningów w miejscowościach Wałbrzych oraz Świdnica, które ostatecznie doprowadzają do powstania tam nowych drużyn „partnerskich” dla Bielawa Owls: Miners Wałbrzych oraz Wild Boars Świdnica (obecnie Renegades Świdnica). Sowy w rozgrywkach PLFA8 wywalczyły brąz, natomiast juniorzy w ośmioosobowej odmianie futbolu sięgnęli po mistrzostwo Polski. Rok później udało im się powtórzyć ten sukces, natomiast seniorzy Owls powrócili do jedenastoosobowego futbolu, gdzie w sezonie 2017 grając na poziomie PLFA2 doszli do ćwierćfinału.

Od sezonu 2018 Bielawa Owls występują w Lidze Futbolu Amerykańskiego. W premierowym sezonie na szczeblu LFA2 nie udało im się dojść do fazy play-off, przegrywając mecze z późniejszymi finalistami tych rozgrywek – Towers Opole i Watahą Zielona Góra. Juniorzy Sów natomiast nadal prezentowali świetną formę, przechodząc przez sezon bez porażki, co dało im kolejne juniorskie mistrzostwo Polski, tym razem już w formule dziewięcioosobowej. W kampanii 2019 Owls zdecydowali się na grę w LFA9.

SUKCESY:
Seniorzy:
2016 – brązowy medal PLFA8
2010 – mistrzostwo PLFA II
2009 – półfinał PLFA II (4. miejsce)

Juniorzy:
2018 – mistrzostwo Polski (JLFA)
2017 – mistrzostwo Polski (PLFA J-8)
2016 – mistrzostwo Polski (PLFA J-8)
2015 – wicemistrzostwo Polski (PLFA J-8)
2013 – mistrzostwo Polski (PLFA J-8)
2012 – wicemistrzostwo Polski (PLFA J-8)