Panthers Wrocław

O DRUŻYNIE

Rok założenia: 2013
Kolory:
granatowy, czarny
Zarejestrowanych zawodników: 68
Prezes: Michał Latoś
Trener główny: Val Gunn

O drużynie:

Jest dzień 25 września 2013 roku. Sportową mapą Wrocławia i futbolową mapą Polski wstrząsa brzmiąca nierealnie informacja – odwieczni rywale Devils Wrocław i Giants Wrocław postanawiają połączyć siły. Po blisko 10 latach walki na boisku, która zakończyła się 10 medalami Mistrzostw Polski. Te kluby tworzą jedność, która pod szyldem Panthers Wrocław ma zdominować polskie i międzynarodowe boiska. O sile drużyny nikogo nie trzeba było przekonywać – ponad 20 reprezentantów Polski, świetny sztab trenerski i zaplecze zbudowane z zespołu najbardziej doświadczonych działaczy w futbolu amerykańskim w Polsce. Połączenie dwóch sponsorów – firm Tarczyński S.A. i Mitutoyo Polska dawała pewną stabilizację. Na pełen potencjał i pokaz siły trzeba jednak było poczekać.

Sezony 2014 i 2015 to seria zwycięstw, w których Panthers Wrocław zawsze stawiani byli w roli faworyta. Seria jednak miała swój smutny koniec, kiedy w finale ligi musieli uznać wyższość Seahawks Gdynia. Szczególnie bolesna była porażka w finale 2015 roku, który rozegrany został w miejscu, gdzie klub ogłosił swój początek – na Stadionie Wrocław. Pantery schodziły z opuszczonymi głowami przed blisko 14 000 kibiców, którzy nie mogli uwierzyć własnym oczom. Porażka jednak została wykorzystana jako bodziec do dalszej pracy i okazała się zwiastunem passy sukcesów.

Przenosimy się do roku 2016. Sztab klubu podejmuje wielka decyzję. Pomimo braku tytułu Mistrza Polski, drużyna zgłasza się do europejskiej Ligi Mistrzów. W pierwszym meczu rozgrywek do Wrocławia przyjeżdża mistrz Danii – Triangle Razorbacks i otrzymuje wielką lekcję futbolu – pierwsza międzynarodowa wygrana polskiego klubu staje się faktem. W tym momencie tylko jedno zwycięstwo dzieli Pantery od futbolowego raju – turnieju Final Four Champions League. To była wystarczająca motywacja. Prague Lions, czyli Mistrz Czech na własnym terenie notuje jedną z najwyższych porażek w historii. Panthers nie tylko meldują się w turnieju finałowym, ale także zostają jego gospodarzem! Największa klubowa impreza Europy po raz pierwszy odbyć się ma w Polsce. W czasie europejskich sukcesów, Pantery kroczą od zwycięstwa do zwycięstwa w lidze polskiej. Rozjuszone porażką z roku 2015 nie pozostawiają żadnych szans i demolują Seahawks Gdynia w rozegranym w Białymstoku finale ligi aż 56:13. Nie ma mowy jednak o wielkim świętowaniu, bo już zaledwie tydzień później odbywa się turniej Final Four Champions League. Do Wrocławia przyjeżdżają: Koç Rams z Turcji, Milano Seamen z Włoch oraz Danube Dragons z Austrii. Ci ostatni zostają rywalami Panter w meczu półfinałowym. Ten mecz miał szczególne znaczenie. Wielu zawodników wciąż pamięta porażkę z roku 2008, kiedy jeszcze jako The Crew Wrocław w Wiedniu otrzymali potężną lekcję futbolu. Teraz jednak miało dojść do starcia w zupełnie innych realiach i tak też się stało! Wrocławianie sensacyjnie pokonują Austriaków i w finale zmierzą się z Milano Seamen. Na regenerację jest zaledwie dzień, ponieważ mecz finałowy odbywa się już w niedzielę. Pantery niesione dopingiem 2000 kibiców i wielką siłą woli sprawiają jedną z największych sensacji w europejskim futbolu. Puchar Ligi Mistrzów ląduje w rękach świeżo upieczonych Mistrzów Polski!

Po takim finiszu apetyty przed sezonem 2017 urosły jeszcze bardziej. Tym razem, ze względu na rozwiązanie rozgrywek Champions League, Panthers Wrocław decydują się na grę W CEFL (Central European Football League). W fazie grupowej ponownie trafiają na Triangle Razorbacks oraz na… Swarco Raiders Tirol, czyli najbardziej utytułowaną drużyną w Europie. Ci drudzy stanęli naprzeciwko Panthers na nowym, oddanym do użytku po wielkim remoncie, Stadionie Olimpijskim. 3000 kibiców, zgromadzonych na najbardziej nowoczesnym obiekcie futbolowym w Europie, oglądało prawdziwe show na międzynarodowym poziomie. Niestety Pantery musiały w końcówce uznać wyższość mistrzów Austrii, ale z boiska schodzili z podniesionymi głowami – po raz kolejny udowodnili, że należą do europejskiej czołówki. Drugi mecz w grupie był meczem o honor. Ten pozostał we Wrocławiu. W odległej Danii Mistrzowie Polski pokonali Triangle Razorbacks i mogli skupić się na rozgrywkach ligi polskiej, którą po raz kolejny zdominowali, by w meczu finałowym po raz czwarty z rzędu zmierzyć się z Seahawks Gdynia i obronić tytuł Mistrza Polski, bo świetnej drugiej połowie meczu.

Sezon 2018 to już rywalizacja w nowych na krajowym podwórku rozgrywkach – Lidze Futbolu Amerykańskiego. Wrocławianie byli rzecz jasna wielkim faworytem i z każdym kolejnym meczem udowadniali to na boisku. Sezon zasadniczy Pantery przeszły bez porażki, odprawiając z kwitkiem kolejnych rywali. Przed fazą play-off zespół opuścili jednak obaj amerykańscy zawodnicy, co jednak nie sprawiło Panthers problemu w półfinale, pewnie wygranym z Tychy Falcons 28:7. W Polish Bowl XIII, rozegranym w domu obrońców tytułu mistrzowskiego – na Stadionie Olimpijskim – po niezwykle emocjonującym starciu lepsi okazali się jednak finałowi debiutanci, Lowlanders Białystok. Ludzie z Nizin sięgnęli po mistrzostwo Polski dzięki wygranej 14:13. Rywalizację międzynarodową wrocławianie ponownie zakończyli natomiast na fazie grupowej CEFL, gdzie drugi rok z rzędu musieli uznać wyższość Swarco Raiders Tirol, a u siebie pokonali mistrzów Czech, Prague Black Panthers.

Przed sezonem 2019 Panthers Wrocław postawili na spektakularne krajowe wzmocnienia składu, co ponownie ma im pomóc zarówno w LFA1, jak i Pucharze Europy. W Konferencji Wschodniej CEFL trafili na trzech krajowych mistrzów – Calanda Broncos ze Szwajcarii, Koç Rams z Turcji oraz Kragujevac Wild Boars z Serbii.

SUKCESY:
Seniorzy:
2018 – wicemistrzostwo Polski
2017 – mistrzostwo Polski
2017 – mistrzostwo PLFA II (Skład B)
2016 – mistrzostwo IFAF Europe Champions League
2016 – mistrzostwo Polski
2016 – mistrzostwo PLFA II (Skład B)
2015 – wicemistrzostwo Polski
2014 – wicemistrzostwo Polski

Juniorzy:
2018 – wicemistrzostwo Polski (JLFA)
2017 – mistrzostwo Polski (PLFA J-11)
2016 – mistrzostwo Polski (PLFA J-11)
2016 – 4. miejsce w PLFA J-8
2015 – mistrzostwo Polski (PLFA J-11)
2015 – mistrzostwo Polski (PLFA J-8)
2014 – mistrzostwo Polski (PLFA J-8)