Silesia Rebels

O DRUŻYNIE

Rok założenia: 2006
Kolory:
czarny, biały
Ilość zawodników: ok. 85
Prezes: Jarosław Kopciuch
Trener główny: John Anderson

O drużynie:

Decyzja o założeniu klubu zapadła 8 kwietnia 2006 roku po spotkaniu Kamila Plewni, Sławomira Szymusia, Adama Kłosa oraz Szymona Widery. Pierwszy trening odbył się 15 kwietnia na boisku KS Kolejarz przy ulicy Asnyka w Katowicach. Na treningu zjawiło się 14 osób. Trenerem Silesii został Wojciech „E.Tee.” Grzybek. W drugiej połowie maja, w niepełnym składzie, Miners wzięli udział w mini-turnieju futbolu amerykańskiego w Obornikach Śląskich. Grali w dwóch meczach z Devils Wrocław i Kraków Tigers i w obydwu przegrali do zera. 26 września drużyna stała się sekcją AZS przy Uniwersytecie Śląskim. W październiku Miners odnieśli swoje pierwsze zwycięstwo w historii, pokonując w towarzyskim meczu Kraków Tigers 46:14. Debiut w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego miał miejsce w 2007 roku. AZS Silesia Miners zainaugurowali sezon spotykając się na boisku z niepokonaną dotąd drużyną Warsaw Eagles i otarli się o zwycięstwo, przegrywając stosunkiem 6:7. Z warszawskim zespołem „Górnicy” spotkali się raz jeszcze w półfinale, by pokonać go 16:13. Tym samym śląska drużyna dotarła do finału, który przegrała z wrocławskim zespołem The Crew, zdobywając tytuł Wicemistrza Polski.

Sezon 2008 był dla AZS Silesia Miners szczególnie ciężki, a w końcowym rozrachunku drużyna spadła na VI miejsce w tabeli. Rok 2009 przyniósł duże zmiany w sferze organizacji i zarządzania drużyną, a przede wszystkim w sztabie trenerskim. „Górników” opuścił Wojciech „E.Tee” Grzybek, który został jednym z trenerów Devils Wrocław. Na jego miejsce pojawił się związany od dwóch lat z drużyną Jeff Shiffman i jego asystent Nathan Dewey. Efekty tych zmian widoczne były podczas spotkania „Górników” z „Diabłami”, które zakończyło się wynikiem 34:20 dla zespołu z Górnego Śląska. W rozegranym 4 października meczu półfinałowym Miners pokonali Warsaw Eagles 31:26 i po raz drugi w swej historii awansowali do finału rozgrywek. 17 października AZS Silesia Miners zdobyli pierwszy w historii tytuł mistrzów Polski, pokonując w finale The Crew Wrocław 18:7.

W styczniu 2012 roku dwie śląskie drużyny futbolu amerykańskiego – AZS Silesia Miners z Katowic oraz Warriors Zabrze, zdecydowały o połączeniu sił i utworzeniu nowej siły futbolowej na Śląsku – AZS Silesia Rebels. Swój debiutancki sezon w Toplidze PLFA zakończyli oni sukcesem, jakim było wejście do półfinału, w którym ulegli późniejszemu mistrzowi Polski, drużynie Seahawks Gdynia. Ostatecznie drużyna zajęła czwarte miejsce w rozgrywkach. Kolejny sezon w Toplidze Rebelianci zakończyli na szóstym miejscu.

Na przełomie 2013 i 2014 roku drużyna relegowała do najniższej klasy rozgrywkowej – PLFA II. Po odbudowaniu pod wodzą trenera Jakuba Samela wygrała wszystkie mecze rundy zasadniczej i pozostała niepokonana do końca sezonu. W finale pokonała drużynę Seahawks Sopot, pieczętując tym samym perfekcyjny sezon i awans do PLFA I.

W sezonie 2015 drużyna przystąpiła do rozgrywek PLFA I i zakończyła je na 3. miejscu w grupie Południowej. W dwóch kolejnych latach już jako po prostu Silesia Rebels powtarzali oni to osiągnięcie, co nie dawało przepustki do fazy play-off. W premierowym sezonie Ligi Futbolu Amerykańskiego Rebelianci wystąpili natomiast na najwyższym szczeblu, kończąc sezon zasadniczy z bilansem 4-4 w grupie C LFA1. W sezonie 2019 zespół występuje na poziomie LFA2.

SUKCESY:
2014 – mistrzostwo PLFA II
2013 – 3. miejsce w PLFA 8 (Skład B)
2012 – półfinał Topligi
2012 – 3. miejsce w PLFA 8 (Skład B)
2009 – mistrzostwo Polski
2007 – wicemistrzostwo Polski