Tytani Lublin

O DRUŻYNIE

Rok założenia: 2009
Kolory:
zielony, biały
Ilość zawodników: ok. 50
Prezes: Karol Sidorowski
Trener główny: Randy Leone Hacker

O drużynie:

Lubelski Klub Futbolu Amerykańskiego Tytani Lublin powstał w 2009 roku z inicjatywy grupy pasjonatów futbolu amerykańskiego. Współzałożycielami drużyny byli Sergiusz Kuczyński i Zbigniew Wyrzykowski. Dzięki ich inicjatywie i zaangażowaniu kilku zapaleńców futbol amerykański przetrwał na Lubelszczyźnie.

Pierwsze treningi, które rozpoczęły się w lipcu polegały na rzucaniu „jajowatą” piłką i intrygowaniu przechodniów. Z tygodnia na tydzień frekwencja pasjonatów tego sportu wzrastała. We wrześniu tego samego roku ze wsparciem przybył Delaine Swenson, rodowity Amerykanin. Jako zawodowiec chętnie udzielał rad zainteresowanym zapaleńcom. Bardzo szybko Swenson, na co dzień profesor KUL-u zintegrował się z chłopakami i został ich trenerem. Klub oficjalnie powstał we wrześniu 2009 roku. Od 2010 roku działa na prawach stowarzyszenia. Jego celem jest rozwijanie kultury fizycznej i sportu, ze szczególnym uwzględnieniem futbolu amerykańskiego wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wychowywanie dzieci i młodzieży przez kulturę fizyczną.

Lubelscy futboliści z miesiąca na miesiąc stawali się coraz lepszymi zawodnikami i coraz bardziej profesjonalną drużyną. Przygotowania do sezonu 2011 tętniły życiem. Tytani ciężko trenowali i szkolili nowych zawodników. Rozegrali także dwa mecze sparingowe. Zarówno z drużyną Tychy Falcons jak i Warsaw Werewolves zwyciężyli. W sezonie 2011 zadebiutowali w rozgrywkach PLFA 8, która przeznaczona była dla nowych i mniej licznych drużyn. Zajęli drugie miejsce w Grupie Południowej. Dwukrotnie pokonali drużynę Ravens Rzeszów (sierpień 2011 – 15:0 oraz wrzesień 2011 – 38:12) i dwukrotnie wrócili na tarczy ze spotkań z Warsaw BEagels (sierpień 2011 – 14:28 oraz wrzesień 2011 – 21:24). Futboliści otworzyli się na mieszkańców swojego miasta i zaczęli angażować się w działalność na rzecz społeczności lokalnej.
W 2011 roku przeprowadzili dwie rekrutacje do drużyny. Pomogli w powstaniu profesjonalnego Zespołu Cheerleaderek dopingującego ich drużynę. Klub nawiązał współpracę z Zespołem Szkół Budowlanych, gdzie zaszczepia w uczniach pasję do tego sportu i trenuje na szkolnym boisku. Sezonowo zawodnicy organizują wydarzenia, na które zapraszają kibiców, dzięki czemu jest okazja do integracji i poznania prawdziwej natury futbolistów.

Wiosną 2012 roku Tytani wystartowali w II Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego.
Tuż przed rozpoczęciem sezonu lubelscy futboliści rozegrali mecz sparingowy w Radomiu z drużyną Królewskich. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem warszawskiej drużyny 26:13.
Sezon zasadniczy dla Tytanów rozpoczął się znakomicie. Pierwszy mecz rozegrali w Lublinie przeciwko Diabłom z Wrocławia (wynik – 28:6). Po pierwszym zwycięstwie nadszedł czas na mecz wyjazdowy. Spotkanie z Silvers Olkusz zakończyło się również po myśli Lublinian (wynik – 36:0). Trzeci mecz Tytani rozegrali z doświadczonymi Saints Częstochowa (wynik – 20:15). Będąc na półmetku sezonu Tytani umocnili swoją pozycję lidera grupy południowej. Kolejny mecz wyjazdowy przyniósł Tytanom zdecydowane zwycięstwa. Lublinianie pokonali Ravens Rzeszów 43:7. Kolejne spotkanie zostało okrzyknięte szlagierem 6. kolejki PLFA II. Lubelscy futboliści zmierzyli się na wyjeździe z faworyzowaną drużyną Tychy Falcons. Po dogrywce drużyna ze Śląska musiała uznać wyższość Tytanów 20:13. Ostatni mecz sezonu zasadniczego rozegrano na lubelskiej murawie. Rybnik Thunders choć dobrze rozpoczęli, nie dali rady pokonać Tytanów (wynik – 44:12). Drużyna z Lublina jako lider grupy południowej PLFA II i weszła do półfinału z kompletem zwycięstw. Dzięki bilansowi 6-0 ku uciesze kibiców Tytanów mecz półfinałowy odbył się w Lublinie. 22 września 2012 na lubelskiej murawie Tytani przywitali w meczu pólfinałowym drużynę z północy – Cougars Szczecin. Siódme zwycięstwo Tytanów (20:12) stało się faktem; „amerykański sen Tytanów trwa nadal”. To największy sukces w historii klubu. Zwycięstwo w półfinale zapewniło im upragnioną promocję do wyższej klasy rozgrywek oraz awans do finału rozgrywek PLFA II. Ostatni mecz sezonu – finał PLFA II. Tytani i tyskie Sokoły byli spokojni o awans do I ligi. Mecz zakończył się zwycięstwem gości. Tytani z bilansem 7-1 zakończyli sezon 2012.

Z początkiem kolejnego roku Tytani zaprezentowali całemu światu nowy wizerunek, z jakim wystąpią w PLFA I. Już w styczniu Tytani wyłonili skład drużyny na nadchodzący sezon. Zawodnicy mimo srogiej zimy trenowali trzy razy w tygodniu. Intensywne przygotowania do sezonu przebiegały pod czujnym okiem trenera Swensona, a także nowego asystenta trenera i koordynatora defensywy Steven’a Barone. Tytani tuż przed rozpoczęciem sezonu nawiązali współpracę z VI LO w Lublinie. To właśnie tam z początkiem kwietnia odbyła się prezentacja zawodników oraz nowych strojów. W kwietniu 2013 roku Tytani zadebiutowali w PLFA I. Na murawie stanęli przeciwko drużynom Lowlanders Białystok, Mustangs Płock oraz Kraków Kings. Premierowe rozgrywki na zapleczu Topligi lublinianie zakończyli z bilansem 1-5, a rok później udało im się wygrać w PLFA I trzy z ośmiu meczów. Sezon 2015 również nie przyniósł Tytanom awansu do play-offów (bilans 2-6). Zespół musiał ponadto o utrzymanie w lidze walczyć w barażach z ówczesnym półfinalistą PLFA II – Dragons Zielona Góra. Tytani zwyciężyli w barażu 20:0 i udało im się pozostać na zapleczu Topligi. Rok później jednak nie udało się powtórzyć tego osiągnięcia. Zespół z Lublina w sezonie zasadniczym przegrał wszystkie 8 spotkań, a w barażu Tytani przegrali 0:36 z Bydgoszcz Archers, co oznaczało spadek do PLFA II. Na tym poziomie zespół występował jednak już tylko rok i rozgrywki zakończył na przegranym 8:51 ćwierćfinale z późniejszym wicemistrzem, Patriotami Poznań.

Pod koniec 2017 roku Tytani podjęli decyzję o dołączeniu do tworzącej się Ligi Futbolu Amerykańskiego. W premierowym sezonie 2018 na szczeblu LFA2 podopieczni trenera Randy’ego Hackera okazali się najlepsi w swojej grupie, co dało im awans do półfinału, który rozegrali przed własną publicznością. Lepsi w nim (wynik 41:28) okazali się jednak Towers Opole, którzy tydzień później sięgnęli po mistrzostwo rozgrywek i wywalczyli awans do LFA1.

SUKCESY:
2018 – półfinał LFA2
2012 – wicemistrzostwo PLFA II